litografická dílna, petr korbelář, zetakont, kámen, kaligrafie

Litografická dílna Petra Korbeláře

"Kamenotisk je 200 let stará technika. Na litografii mě nejvíce fascinují její téměř neomezené možnosti způsobů vyjádření, které si umělec může pro svoji tvorbu svobodně zvolit."

litografická dílna, petr korbelář

Jmenuji se Petr Korbelář . Tisknu pro umělce litografie od roku 1993 a od roku 2002 ve vlastní dílně na okraji Prahy v areálu zámku Zdiby. Za celou dobu praxe jsem měl možnost spolupracovat s více než 100 profesionálními umělci.V Čechách je stále živá tradice a povědomí o grafice. I v dnešní době kromě mladé a střední gererace spolupracuji se šesti autory narozenými kolem roku 1930. Díky dlouhodobé nepřerušené kontinuitě se předávají praktické zkušenosti a po generace nasbírané poznatky oJhledně tisku a pohledu na tvorbu grafiky. Přitom je stále velký prostor pro experimentování a poznávání nových a netušených možností. Velké množství praktických informacími mě předal mistr tiskař Rudolf Broulim u kterého jsem absolvoval jsem 5 stáží v Bruselu a Antwerpách v letech 2000- 2011. Tyto cesty inicioval Oldřich Kulhánek, autor českých bankovek, který byl v té době byl předsedou Nadace Hollar.

Princip tisku z kamene vynalezl pražský rodák Alois Senefelder před více než 200 lety. I dnes však představuje velice moderní, přirozené a svobodné médium. Proto litografii jako techniku tisku využívají nejen grafici, ale i umělci dalších oborů. 99% grafik se v mé dílně tiskne z kamene. Autoři preferují převážně tisk na nátiskovém stroji Zetaconte (šíře 80cm a šíře 104cm), kde se nemusí kreslit stranově převráceně a je zaručený přesný soutisk u vícebarevných litografií. Na ručním lisu tisknu z kamene o velikosti 84x116 cm. Dále využívám pojízdný ruční lis na kolečkách, především k propagaci litografie při ukázkách tisku s autory přímo na jejich výstavách či pro workshopy se studenty uměleckých škol. Ukázky prací výsledků spolupráce můžete vidět na dílech autorů v sekci galerie, prostory dílny v sekci videa a autory v sekci foto.

Petr Korbelář Praha 2017